• German exchange students arrive Sept. 22 and depart Oct. 7 and a special assembly will be held in The Huss Auditorium Sept. 23
  • Spanish exchange students arrive Sept. 14 and depart Sept. 25 and a special assembly will be held in The Huss Auditorium Sept. 16
  • This week's senior speeches: Alessandra Costalonga, Annika Findlay, Libby Cohen and Alex Herrmann

The Rubicon

Recent Results

SportDateOpponentResultW/L
Girls TennisFri, Sep 13 Blake0-7L
Blake0-7L
VolleyballFri, Sep 13 Blake3-0W
Blake3-0W
Girls TennisTue, Sep 10 Minneapolis Southwest 5-2W
Minneapolis Southwest 5-2W
VolleyballTue, Sep 10 Providence Academy3-2W
Providence Academy3-2W
Girls TennisThu, Sep 05 Mounds Park Academy6-1W
Mounds Park Academy6-1W
Boys SoccerTue, Sep 03 Breck1-4L
Breck1-4L
VolleyballTue, Sep 03 St. Croix Lutheran0-3L
St. Croix Lutheran0-3L
Wolfpack FootballFri, Aug 30 Columbia Heights35-7W
Columbia Heights35-7W
Girls TennisFri, Aug 30 Visitation 3-4L
Visitation 3-4L
VolleyballThu, Aug 29 Hill-Murray1-3L
Hill-Murray1-3L
Thu, Aug 29 Hill Murray1-3L
Hill Murray1-3L
Girls TennisThu, Aug 29 Minnehaha Academy 5-2W
Minnehaha Academy 5-2W
Boys SoccerThu, Aug 29 Mounds Park Academy6-0W
Mounds Park Academy6-0W
Boys SoccerTue, Aug 27 Blake0-5L
Blake0-5L
VolleyballTue, Aug 27 Totino-Grace1-3L
Totino-Grace1-3L
Girls TennisTue, Aug 27 St. Paul Central6-1W
St. Paul Central6-1W
VolleyballSat, Aug 24 Orono1-3L
Orono1-3L
Boys SoccerSat, Aug 24 Saint Thomas Academy0-1L
Saint Thomas Academy0-1L
Boys SoccerThu, Aug 22 Humbolt 1-3L
Humbolt 1-3L
Girls TennisTue, Aug 20 Como Park 7-0W
Como Park 7-0W
Click on any sport above to see a full schedule for that sport.

Upcoming Games

SportDateTimeOpponentLocation
Girls SoccerThu, Sep 19 5:15 p.m.Minnehaha AcademyMinnegaga Academy No
Minnehaha AcademyMinnegaga Academy No
SPARKS Swim & DiveThu, Sep 19 5:00 p.m.Como ParkSt. Paul Humboldt H.
Como ParkSt. Paul Humboldt H.
Girls TennisThu, Sep 19 4:00 p.m.Providence AcademySPA - Randolph Campu
Providence AcademySPA - Randolph Campu
Wolfpack FootballFri, Sep 20 7:00 p.m.Providence AcademyProvidence Academy
Providence AcademyProvidence Academy
Girls TennisFri, Sep 20 4:00 p.m.Minneapolis WashburnSPA Randolph Campus
Minneapolis WashburnSPA Randolph Campus
VolleyballSat, Sep 21 9:00 a.m.HardingHenry Sibley HS
HardingHenry Sibley HS
Boys SoccerSat, Sep 21 11:00 AMFridleySt. Paul Academy
FridleySt. Paul Academy
VolleyballSat, Sep 21 9:00 a.m.St. AgnesHenry Sibley HS
St. AgnesHenry Sibley HS
VolleyballSat, Sep 21 9:00 a.m.St. Cloud TechHenry Sibley HS
St. Cloud TechHenry Sibley HS
Girls TennisSat, Sep 21 1:00 p.m.IrondaleSPA - Randolph Campu
IrondaleSPA - Randolph Campu
VolleyballSat, Sep 21 9:00 a.m.Henry SibleyHenry Sibley HS
Henry SibleyHenry Sibley HS
VolleyballSat, Sep 21 9:00 a.m.White Bear Lake AreaHenry Sibley HS
White Bear Lake AreaHenry Sibley HS
VolleyballSat, Sep 21 9:00 a.m.Blake Henry Sibley HS
Blake Henry Sibley HS
VolleyballSat, Sep 21 9:00 a.m.FridleyHenry Sibley HS
FridleyHenry Sibley HS
Girls SoccerSun, Sep 22 7:00 p.m.Academy of Holy AngelsAcademy of Holy Ange
Academy of Holy AngelsAcademy of Holy Ange
Girls TennisMon, Sep 23 4:00 p.m. Lakeville SouthLakeville South High
Lakeville SouthLakeville South High
Girls SoccerTue, Sep 24 4:30 p.m.BreckSPA - Randolph Campu
BreckSPA - Randolph Campu
VolleyballTue, Sep 24 6:00 p.m.Mounds Park AcademyMounds Park Academy
Mounds Park AcademyMounds Park Academy
Girls TennisWed, Sep 25 3:30 p.m. Hill-MurrayHill-Murray Tennis C
Hill-MurrayHill-Murray Tennis C
VolleyballThu, Sep 26 7:00 p.m.Providence AcademySPA
Providence AcademySPA
Click on any sport above to see a full schedule for that sport.